Europa League: Ισόπαλοι αναδείχτηκαν Σάλκε – ΠΑΟΚ με 1 – 1

0

Την παράδοση που τον θέλει να παίρνει αποτελέσματα μακριά από την Τούμπα σε μεγάλα ευρωπαϊκά παιχνίδια συνέχισε ο ΠΑΟΚ, κρατώντας το αήττητο στην "Veltins Arena".Επίσης, ο ΠΑΟΚ έχει χτίσει ένα απίστευτο μέταλλο στα παιχνίδια του επί γερμανικού εδάφους αφού έχει χάσει μόνο μια φορά πριν από 36 χρόνια (2-0 το 1981 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης). Για να το πετύχει χρειάσττηκε και την τύχη στο φινάλε.

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και θα μπορούσε να είχε κερδίσει αν ήταν πιο αποτελεσματική και λίγο πιο προσεκτική σε ορισμένες από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε σαν ίσος προς ίση την Σάλκε γιατί ήταν πιο αθλητικός (περισσότερη ενέργεια, καλύτερα τρεξίματα), σε σχέση με τον αγώνα της περασμένης εβδομάδας.

Η επιλογή του Βλάνταν Ίβιτς να προτιμήσει Ουάρντα και Κουλούρη αντί Μπίσεσβαρ και Κλάους στη διάταξη 3-5-2 καθώς και η πολύ καλή προσαρμογή των Κίτσιου και Μυστακίδη σε ρόλο φουλ-μπακ ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά. Ο ιδιαίτερα κινητικός Αιγύπτιος απελυθέρωσε και τους άλλους χαφ του ΠΑΟΚ, ενώ οι δύο ακραίοι του βοήθησαν να δημιουργηθούν αρκετά ρήγματα. Βέβαια, από το δικό του αριστερό άκρο ο ΠΑΟΚ δέχτηκε το 1-0 του Σεπφ αλλά απάντησε άμεσα και μέχρι το τέλος διεκδικούσε με μεγάλες πιθανότητες τη νίκη.

Το κυριότερο είναι πως ο Δικέφαλος έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο, έστειλε υποσχέσεις για τη νέα σεζόν σε όποια ευρωπαϊκή διοργάνωση κι αν παίζει και έδωσε ώθηση στους περίπου 4.000 οπαδούς του να στήσουν το δικό τους πάρτι στην κερκίδα. Μεγάλο κέρδος για τον ΠΑΟΚ και ο Αχιλλέας Πούγγουρας που σήμερα έδειξε ότι ο Βλάνταν Ίβιτς μπορεί να τον υπολογίζει για οποιοδήποτε παιχνίδι.

Με ψηλά το κεφάλι

Ο Μάρκους Βάιντσιρλ είχε κάνει λόγο για ροτέισον με 6-7 αλλαγές στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ενόψει του αγώνα. Ωστόσο, χρησιμοποίησε τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, τα οποία ήταν οι Χούντελαρ και Τσούπο-Μοτίνγκ που αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο και οι Γκάις, Μπένταλεμπ στη μεσαία γραμμή. Ο τρίτος χαφ ήταν ο Μάιερ που είχε σκοράρει το δεύτερο γκολ στην Τούμπα, στα άκρα ήταν οι Κολάσινατς αριστερά και Σεπφ δεξιά, ενώ δεν άλλαξε ούτε η βασική τριάδα στην άμυνα, στο 3-5-2 των Γερμανών, αποτελούμενη από τους Νάλντο, Νάστασιτς και Χέβεντες. Κάτω από τα δοκάρια ήταν και πάλι ο βασικός γκολκίπερ Φέρμαν.

Ο Βλάνταν Ίβιτς επέλεξε κι αυτός ξανά σχηματισμό 3-5-2, κάνοντας ορισμένες εκπλήξεις. Οι κυριότερες ήταν επιλογή του Πούγγουρα στην τριάδα των στόπερ μαζί με Κρέσπο και Μαλεζά και του Μυστακίδη στη θέση του αριστερού μπακ-χαφ. Στην εστία ήταν ο Γλύκος, δεξία μπακ-χαφ ο Κίτσιου, στη μεσαία γραμμή οι Τσίμιροτ και Σάχοφ με επιτελικό μέσο τον Ουάρντα που είχε δημιουργικό ρόλο ως "δεκάρι". Επιθετικό δίδυμο ήταν οι Κουλούρης και Κάμπος.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ψηλά. Το πρώτο καλό σουτ στο παιχνίδι έγινε από τον Σάχοφ στο 9ο λεπτό, με την μπάλα να κοντράρει, να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει στα χέρια του Φέρμαν που μπλόκαρε. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν μπει δυνατά στο ματς και μετά το πρώτο 10λεπτο είχαν την κατοχή της μπάλας γύρω από την περιοχή. Στο 17΄ μάλιστα ο Κουλούρης έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Σάλκε απάντησε στο 21ο λεπτό χάνοντας αυτή μεγάλη ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά του Νάλντο μετά από φάουλ που απέκρουσε δύσκολα και εντυπωσιακά ο Γλύκος, ενώ στην επαναφορά ο Κίτσιου έβαλε την προβολή στο σουτ του Χούντελαρ απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στο 22΄ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι, με τον Μυστακίδη να προσπαθεί να αποφύγει τον Χέβεντες και να πέφτει μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, στο ριπλέι της φάσης φάνηκε πως δεν υπήρχε παράβαση καθώς ο Μυστακίδης έπεσε στον σταματημένο αμυντικό της Σάλκε.

Παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, η Σάλκε άνοιξε το σκορ στο 23΄, κόντρα στη ροή του αγώνα. Οι Γερμανοί έβγαλαν ωραία αντεπίθεση, με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να βρίσκει τον αμαρκάριστο Σεπφ δεξιά στην περιοχή και αυτός να πλασάρει στα δίχτυα νικώντας από κοντά τον Γλύκο. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Δύο λεπτά μετά, στο 25΄, ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε με αυτογκόλ του Νάστασιτς. Ο Μυστακίδης έβγαλε υπέροχη σέντρα από αριστερά, ο Κουλούρης έκανε την προβολή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από το πόδι του Νάστασιτς που ακολουθούσε τη φάση.

Στο 31΄ ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με τον Σάχοφ να βρίσκει τον Κίτσιου από δεξιά στην περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 33΄ ο Κουλούρης σούταρε επίσης άστοχα μετά από κάθετη πάσα του Κάμπος, ο οποίος στην επόμενη φάση διαμαρτυρήθηκε για κράτημα του Νάστασιτς στην περιοχή όμως δεν υπήρχε πέναλτι. Στο 37΄ ένα διαγώνιο σουτ του Κάμπος έφυγε άουτ. Στο 39΄ο Κουλούρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από υπέροχη κάθετη του Ουάρντα, αλλά η φάση δεν μέτρησε, αφού ο επιθετικός του ΠΑΟΚ υποδείχθηκε -σωστά- σε θέση οφσάιντ, όντας ελάχιστα εκτεθειμένος, λίγα εκατοστά μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο. Ο ΠΑΟΚ πατούσε πολύ καλά επιθετικά ψάχνοντας κι άλλο γκολ. Η Σάλκε πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχε ένα σουτ του Τσούπο-Μοτίνγκ στο 41΄, μία κεφαλιά του Χούντελαρ στο 43΄ μετά από σέντρα του Σπεφ από δεξιά και ένα πολύ καλύτερο σουτ του Μπενταλέμπ στο 44΄ που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Γλύκου.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, με τον ΠΑΟΚ να είναι εξαιρετικός ιδιαίτερα μεσοεπιθετικά δημιουργώντας αρκετές αξιόλογες φάσεις, αλλά είχε ορισμένα κενά στην άμυνα επιτρέποντας στην Σάλκε να του δημιουργήσει προβλήματα. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε δίχως αλλαγές για καμία από τις δύο ομάδες. Από τα πρώτα λεπτά είχε καλό ρυθμός, με τον "Δικέφαλο" να κυκλοφορεί την μπάλα καλά, αναζητώντας κενούς χώρους για να απειλήσει. Το πρώτο καλό σουτ στο δεύτερο 45λεπτο έγινε από τον Τσούπο-Μοτίνγκ στο 54΄, με τον Γλύκο να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 57΄ ο Σεπφ έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, ύστερα από πάσα του Χούντελαρ, αλλά ο Γλύκος πρόλαβε κι απομάκρυνε προτού ο Χέβεντες φανεί απειλητικός.Στο 63΄ ο Ίβιτς είχε σκοπό να βάλει τον Ενρίκε στη θέση του Κάμπος στην επίθεση, όμως ένας μικροτραυματισμός του Μυστακίδη άλλαξε τα πλάνα του. Συγκεκριμένα, άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1, με τον Κρέσπο να περνάει αριστερό μπακ, δύο στόπερ έμειναν οι Πούγγουρας και Μαλεζάς, δεξιά ο Κίτσιου, αμυντικά χαφ οι Τσίμιροτ-Σάχοφ, "δεκάρι" ο Ουάρντα, αριστερά ο Ενρίκε, δεξιά ο Κάμπος και στην κορυφή της επίθεσης ο Κουλούρης.

Στο 65΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 69΄ μετά από προσπάθεια του Σάχοφ η μπάλα στρώθηκε στον Ενρίκε σε καλή θέση, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει ψηλά άουτ. Στο 72΄ μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μπίσεσβαρ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Φέρμαν. Στο 76΄ ο Σάχοφ έκανε ωραία προσποίηση και δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Φέρμαν να μπλοκάρει. Ο ΠΑΟΚ πάντως εξακολουθούσε να πιέζει και να γίνεται επικίνδυνος μεσοεπιθετικά.

Στο 82΄ ο Κολάσινατς έκανε τη σέντρα, ο Χούντελαρ έστρωσε με το κεφάλι στον Μπενταλέμπ, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Γλύκου. Στο 85΄ Ο Κέρερ κέρδισε την κόντρα απ' τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, αλλά ο Πούγγουρας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 90΄ είχε καλή φάση ο ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Φέρμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (95΄) η Σάλκε είχε δοκάρι. Ο Κέρερ επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Πούγγουρας έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Γλύκος με εντυπωσιακή απόκρουση κρατάει το σκορ στα επίπεδα του 1-1!

96' Τέλος του αγώνα. Η Σάλκε με τον ΠΑΟΚ αναδεικνύονται ισόπαλοι με 1-1. Σε συνδυασμό με 3-0 του πρώτου αγώνα, οι Γερμανοί προκρίνονται στην επόμενη φάση.

95' ΔΟΚΑΡΙ για τη Σάλκε (Κέρερ)! Ο Κέρερ επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Πούγγουρας έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Γλύκος με εντυπωσιακή απόκρουση κρατάει το σκορ στα επίπεδα του 1-1!

Οι παίκτες της Σάλκε διαχειρίζονται το θετικό αποτέλεσμα.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες του ΠΑΟΚ που ψάχνουν το γκολ.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ενρίκε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Φέρμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

90'Ο Πέλκας κερδίζει κόρνερ απ' τον Κέρερ.

89'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάις, η μπάλα ψηλά άουτ.

Φάουλ σε καλή θέση για τη Σάλκε. Ο Γκάις πάνω στην μπάλα.

88'Κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ.

Οι παίκτες της Σάλκε εκμεταλλεύονται την κούραση των παικτών του ΠΑΟΚ και "χτυπούν" διαρκώς στην κόντρα επίθεση.

86' Μακρινό σουτ του Ενρίκε, η μπάλα ψηλά άουτ.

85' Ευκαιρία για τη Σάλκε! Ο Κέρερ κέρδισε την κόντρα απ' τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, αλλά ο Πούγγουρας έδιωξε πάνω στη γραμμή.

84' Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Μπενταλέμπ εκτός, ο Κέρερ εντός.

82' Ευκαιρία για τη Σάλκε! Ο Κολάσινατς έκανε τη σέντρα, ο Χούντελαρ έστρωσε με το κεφάλι στον Μπενταλέμπ, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.

Ο "Δικέφαλος" συνεχίζει να πιέζει προκειμένου να πετύχει το γκολ της νίκης.

81' Κίτρινη κάρτα στον Ενρίκε για χέρι. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ενρίκε έβαλε το χέρι του, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα απ' τον Λούκα Μπάντι.

78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας στη θέση του Κάμπος.

77' Κίτρινη κάρτα στον Χούντελαρ.

76' Ωραίο σουτ στην κίνηση του Σάχοβ, ο Φέρμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Πρώτη συμμετοχή του Χόλγκερ Μπάντστούπερ στο Europa League. Όλες οι προηγούμενες συμμετοχές του Γερμανού αμυντικού ήταν στο Champions League με την Μπάγερν Μονάχου.

72' Αλλαγη για τη Σάλκε. Ο Μπάντστουμπερ στη θέση του τραυματία Νάλντο.

71'Αλλαγη για τη Σάλκε. Ο Μπάντστουμπερ στη θέση του τραυματία Νάλντο.

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο αμυντικός της Σάλκε.

70'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Νάλντο.

69'Η μπάλα στρώθηκε στον Ενρίκε, ύστερα από γύρισμα του Σάχοβ, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Μπίσεσβαρ πηγαίνει πίσω απ' τον Κουλούρη.

69' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Ουάρντα.

Πιέζουν ψηλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ο πρώην Ομοσπονδιακός τεχνικός, Ότο Ρεχάγκελ βρίσκεται στη Veltins Arena.

65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Βλάνταν Ίβιτς αλλάζει το σύστημα από 3-5-2 σε 4-3-3. Ο Άνχελ Κρέσπο μετακινήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο Ενρίκε είναι μπροστά του, ο Κάμπος δεξιά και ο Ουάρντα πίσω απ' τον μοναδικό προωθημένο, Ευθύμη Κουλούρη.

64' Κίτρινη κάρτα στον Γκάις.

63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε στη θέση του τραυματία Μυστακίδη.

Ο Πέντρο Ενρίκε επρόκειτο να περάσει στη θέση του Τζάλμα Κάμπος, αλλά ο τραυματισμός του Γιάννη Μυστακίδη αλλάζει τα δεδομένα.

61' Κίτρινη κάρτα στον Γκορέτσκα.

57' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Γλύκου. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε στο αυτί στη φάση με τον Χέβεντες.

57' Ο Σεπφ έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, ύστερα από πάσα του Χούντελαρ, αλλά ο Γλύκος πρόλαβε κι απομάκρυνε προτού ο Χέβεντες φανεί απειλητικός.

56' Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Τσούπο-Μοτίνγκ εκτός, ο Γκορέτσκα εντός.

54' Μακρινό σουτ του Τσούπο-Μοτίνγκ, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Γλύκος.

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την εστία της Σάλκε.

Πάνω-κάτω η μπάλα. Καλός ο ρυθμός του αγώνα και στο δεύτερο μέρος.

48' Βαθιά μπαλιά του Σάχοβ στον Κάμπος, αλλά ο Φέρμαν βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε την μπάλα.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Στη σέντρα η Σάλκε.

Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Εξαιρετική εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς είναι καλύτερη απ' τη Σάλκε, αλλά "πλήρωσε" κάποιες αμυντικές ολιγωρίες.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν ισόπαλες με 1-1 στα αποδυτήρια.

44' Ευκαιρία για τη Σάλκε! Ευθύβολο σουτ του Μπενταλέμπ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Γλύκου!

43' Ο Σεπφ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Χούντελαρ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Σάλκε απειλεί μόνο μέσω αντεπιθέσεων με τους ταχύτατους Σεπφ και Τσούπο-Μοτίνγκ.

41' Ο Τσούπο-Μοτίνγκ βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ "πατάει" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυνηγάει ακόμα ένα γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο ριπλέι φαίνεται πως ο Κουλούρης είναι ελάχιστα μπροστά απ' τον τελευταίο αμυνόμενο της Σάλκε. Σωστή απόφαση απ' τον Λούκα Μπάντι.

39' O Κουλούρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από υπέροχη κάθετη του Ουάρντα, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού ο επιθετικός του ΠΑΟΚ υποδείχθηκε -σωστά- σε θέση οφσάιντ.

37' Δυνατό διαγώνιο σουτ του Κάμπος, η μπάλα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, διατηρώντας παράλληλα τον έλεγχο του αγώνα.

33' Ο Κάμπος διαμαρτύρεται για κράτημα απ' τον Νάστασιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή. Δεν υπάρχει παράβαση.

33' Ωραία κάθετη του Κάμπος στον Κουλούρη, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

31' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάχοβ βρήκε στα αριστερά τον Κίτσιου, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Υπέροχη σέντρα του Γιάννη Μυστακίδη με το αριστερό στο γκολ του ΠΑΟΚ.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται τρία γκολ για να πάρει την πρόκριση.

25' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Κουλούρης)! Ο Μυστακίδης έκανε τη σέντρα απ' αριστερά, ο Κουλούρης έβαλε την προβολή, ο Νάστασιτς βρήκε την μπάλα, η οποία κατέληξε στο βάθος της εστίας του Φέρμαν για το 1-1!

Πριν το γκολ, ο Γιάννης Μυστακίδης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή απ' τον Χέβεντές, αλλά στο ριπλέι φαίνεται πως δεν υπάρχει παράβαση.

23' ΓΚΟΛ για τη Σάλκε (Σεπφ)! Οι Γερμανοί βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Τσούπο-Μοτίνγκ βρήκε τον αμαρκάριστο Σεπφ κι αυτός με όμορφο πλασέ νίκησε τον Γλύκο για το 1-0!

21' Tεράστια ευκαιρία για τη Σάλκε! Ο Σεπφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Νάλντο πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά ο Γλύκος με απίθανη επέμβαση αρνήθηκε το γκολ!

Ο "Δικέφαλος" έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πιέζει για το γκολ.

17' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουάρντα εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουλούρης έπιασε κοιμώμενη την άμυνα της Σάλκε, έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τον "Δικέφαλο", αφού ο Φέρμαν απομάκρυνε την μπάλα.

14' Κακό διώξιμο του Νάλντο με το κεφάλι, που στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Η πίεση των παικτών του "Δικεφάλου" δημιουργεί προβλήματα στην ανάπτυξη της Σάλκε.

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει κενούς χώρους προς την αντίπαλη σετία.

9' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Δυνατό σουτ του Σάχοβ, μπλόκαρε σταθερά ο Φέρμαν.

7' Ο Τσίμιροτ χάνει την μπάλα έξω από την περιοχή της Σάλκε, γρήγορο τρανζίσιον από τους Γερμανούς, σέντρα από δεξιά, διώχνει με τάκλιν ο Μαλεζάς, πριν η μπάλα φτάσει στον Χούντελααρ στη μικρή περιοχή

Η UEFA έχει κάνει λάθος στη διάταξη του ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος" παίζει 3-5-2 κι όχι 4-3-3.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Θυμίζουμε πως στην πρώτη αναμέτρηση η Σάλκε είχε επικρατήσει με 3-0.

Η διάταξη του ΠΑΟΚ:

Η διάταξη της Σάλκε:

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι οπαδοί της Σάλκε σήκωσαν σημαίες των Σκοπίων.

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώροι οι δύο ομάδες.

Περισσότεροι από 4.000 οι οπαδοί του ΠΑΟΚ.

Σχεδόν γεμάτες οι κερκίδες.

Κλειστή η οροφή του γηπέδου.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στη "Veltins Arena".

Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, ολοκλήρωσαν το ζέσταμα.

Υπενθυμίζουμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Ένα τέταρτο απομένει για τη σέντρα.

Στα μάτριξ της "AufSchalke Arena" έπαιξε πριν λίγο ένα ωραίο βίντεο για τη γιορτή που θα γίνει στις 21 Μαΐου για τα 20 χρόνια από την κατάκτηση του Κυπέλλου UEFA. Πρωταγωνιστής και σ' αυτό ήταν ο Χουμπ Στέφενς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις ενδεκάδες που ανακοίνωσε η UEFA, ο σχηματισμός με τον οποίο παρουσιαζόταν ο ΠΑΟΚ ήταν 4-3-3, με τον Πούγγουρα αριστερό μπακ και τον Μυστακίδη αριστερό εξτρέμ. Βέβαια, ο "Δικέφαλος" θα παραταχθεί με σύστημα 3-5-2, με τον Μυστακίδη αριστερό μπακ-χαφ και δίδυμο στην επίθεση τους Κάμπος-Κουλούρης. Ο Πούγγουρας θα βρίσκεται στην τριάδα των στόπερ με Μαλεζά και Κρέσπο.

Το γερμανικό Sky Sports που θα μεταδώσει τηλεοπτικά το παιχνίδι, έχει ως καλεσμένο για σχολιαστή στο στούντιο τον Λόταρ Ματέους.

Βγήκε για προθέρμανση η ομάδα του ΠΑΟΚ.

Ο βοηθός του Βλάνταν Ίβιτς, Μίλος Βεσελίνοβιτς, δήλωσε στην κάμερα της cosmote tv πριν από λίγο για την επιλογή του 3-5-2:

"Δεν είχαμε πολλές επιλογές για σήμερα επειδή έχουμε τρεις σημαντικές απουσίες στην άμυνα (σ.σ. Βαρέλα, Λέοβατς και Μάτος). Οπότε αυτό το σύστημα ήταν η μοναδική μας επιλογή".

Εκτός 18άδας από τους 20 παίκτες του ΠΑΟΚ που ταξίδεψαν με την αποστολή στη Γερμανία, έμειναν οι νεαροί Σιαμπάνης (τερματοφύλακας) και Δεληγιαννίδης.

Ο πάγκος της Σάλκε: Νούμπελ, Καλιτζούρι, Γκορέτσκα, Αόγκο, Μπούργκσταλερ, Κέχρερ, Μπαντστούμπερ.

Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Αθανασιάδης, Πέλκας.

Η ενδεκάδα της Σάλκε: Φέρμαν, Χέβεντες, Γκάις, Κολάσινατς, Μάιερ, Μπενταλέμπ, Τσούπο-Μοτίν, Χούντελαρ, Σεπφ, Νάστασιτς, Νάλντο.

Ο Σέρβος τεχνικός έκανε και ορισμένες εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα του "Δικεφάλου", όπως η επιλογή του Πούγγουρα, ο Μυστακίδης σε ρόλο αριστερού μπακ-χαφ και ο Κάμπος σε θέση δεύτερου επιθετικού.

Σχηματισμό 3-5-2 επέλεξε και πάλι ο Βλάνταν Ίβιτς, όπως και στο πρώτο παιχνίδι.

#PAOK Starting 11 for the game against @s04_en @EuropaLeague #S04PAOK #UEL pic.twitter.com/kQFO6udgf2

— PAOK FC / ΠAOK (@PAOK_FC) 22 Φεβρουαρίου 2017

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Μυστακίδης, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Σάχοφ, Ουάρντα, Κουλούρης, Κάμπος.

Ακόμη, να αναφέρουμε πως 9 αναμετρήσεις έχει δώσει στην φετινή του ευρωπαϊκή πορεία ο ΠΑΟΚ και πριν από την εντός έδρας ήττα από την Σάλκε με 3-0 είχε χάσει μόνο από την Καραμπάγκ εντός και εκτός έδρας, ενώ μετρά ακόμη πέντε νίκες και μία ισοπαλία.

Να σημειώσουμε επίσης ότι 3 φορές έχει περάσει στην φάση των "32" του Europa League ο ΠΑΟΚ και τις τρεις έχει σταματήσει η πορεία του στην συγκεκριμένη φάση. Μάλιστα στην σειρά των έξι αναμετρήσεων έχει καταφέρει να βρει δίχτυα μόλις μια φορά με τον Μουσλίμοβιτς την σεζόν 2010-11.

Εκτός από το χθεσινοβραδινό περιστατικό με τα επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς του ΠΑΟΚ και της Σάλκε, σήμερα δεν έχει σημειωθεί κάποιο "παρατράγουδο".

Επίσης, υπάρχει πολλή κίνηση και τρομερό μποτιλιάρισμα στους δρόμους γύρω από το γήπεδο της Σάλκε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα μέτρα ασφαλείας είναι δρακόντεια και γίνεται αυστηρός έλεγχος στους Έλληνες οπαδούς. Συνεπώς δεν μπαίνουν μαζικά στις κερκίδες.

Στο γήπεδο έχει φτάσει και μεγάλος όγκος οπαδών του ΠΑΟΚ και ήδη έχουν ξεκινήσει να ακούγονται τα πρώτα συνθήματα.

Εικόνα από την πρώτη βόλτα των ποδοσφαιριστών του "Δικεφάλου" στον αγωνιστικό χώρο:

Pitch inspection at @VELTINSarena #PAOK #S04PAOK #UEL pic.twitter.com/8Dv9rMoX6t

Έφτασε στη "Veltins Arena" η αποστολή του ΠΑΟΚ.

1 νίκη στη Γερμανία και μια ισοπαλία στην Τούμπα είναι ο απολογισμός του ΠΑΟΚ στην τελευταία κόντρα του με ομάδα από την Γερμανία στο Europa League. Το 2015-16 αντιμετώπισε την Ντόρτμουντ για την φάση των ομίλων και την 1η Οκτωβρίου 2015 αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 (34’ Μακ – 72’ Κάστρο) στην Τούμπα, ενώ στις 10 Δεκεμβρίου 2015 επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας (33’ Μακ). Τα παιχνίδια ήταν για την φάση των ομίλων.

Θετικός είναι ο απολογισμός του ΠΑΟΚ στις αναμετρήσεις του με ομάδες από την Γερμανία εκτός έδρας. Σε τέσσερα ματς έχει μια νίκη – δύο ισοπαλίες – μια ήττα. Μάλιστα η μοναδική του ήττα είναι στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε σε γερμανικό έδαφος τον Σεπτέμβριο του 1981 με 2-0 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ακολούθησαν τρία ματς με Μπάγερν Μονάχου (0-0), με Σάλκε (1-1) και με Ντότμουντ (0-1).

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ιταλός Luca Banti, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Mauro Tonolini και Matteo Passeri. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Andrea Crispo και επιπρόσθετοι οι Paolo Valeri και Marco Guida.

Υπενθυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ στο σημερινό παιχνίδι θα παραταχθεί χωρίς τους Μάτος, Λέοβατς και Βαρέλα, που συμπλήρωσαν κάρτες με τις κίτρινες που δέχτηκαν στο πρώτο ματς στην Τούμπα. Επίσης, στις απουσίες για τον Ίβιτς συμπεριλαμβάνονται ο τραυματίας Κάνιας και οι Κάτσε-Πρίγιοβιτς που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής επειδή έχουν παίξει στην Ευρώπη με Βικτόρια Πλζεν και Λέγκια Βαρσοβίας αντίστοιχα.

Με τις λευκές εμφανίσεις και τα μαύρα σορτσάκια θα αγωνιστεί απόψε ο ΠΑΟΚ. Με τις κλασικές μπλε φανέλες η Σάλκε.

Dressing Room at @VELTINSarena is ready for our player #S04PAOK #UEL #pregame pic.twitter.com/caYMjJmrK6

Μετά την ήττα με 3-0 στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έχει λιγοστές ελπίδες πρόκρισης στην αποψινή ρεβάνς που θα ξεκινήσει στις 19:00. Ωστόσο, οι "ασπρόμαυροι" θέλουν να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους και να παρουσιάσουν καλό πρόσωπο σε ακόμη ένα εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς.