Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018, Μουντιάλ: Οι αγώνες, οι όμιλοι, βαθμολογίες

0

Η μεγάλη στιγμή για τους ποδοσφαιρόφιλους όλου του κόσμου έφτασε! Το εναρκτήριο ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα γίνει σήμερα 14 Ιουνίου στο Λουζνίκι της Μόσχας, ανάμεσα στην οικοδέσποινα Ρωσία και τη Σαουδική Αραβία. Στο ίδιο στάδιο θα γίνει και ο τελικός της διοργάνωσης, στις 15 Ιουλίου.

Το Μουντιάλ της Ρωσίας, είναι το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στην Ανατολική Ευρώπη αλλά και το πρώτο που θα γίνει σε δυο Ηπείρους, Ευρώπη και Ασία, αφού οι πόλεις Αικατερίνενμπουργκ και Σότσι που θα φιλοξενήσουν αγώνες, ανήκουν στο ασιατικό τμήμα της Ρωσίας.
Κατά τη διάρκειά του, θα διεξαχθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα των 11 πόλεων που θα το φιλοξενήσουν, ενώ ο τελικός θα γίνει στο Λουζνίκι της Μόσχας στις 15 Ιουλίου 2018.

Τρία χρόνια, έντεκα μήνες και μία μέρα έπρεπε να περιμένουν οι φανατικοί οπαδοί του ποδοσφαίρου για να απολαύσουν και πάλι παιχνίδι Μουντιάλ. Στις 13 Ιουλίου του 2014, στο Στάδιο Μαρακανά της Βραζιλίας, η Γερμανία σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο, καθώς επικράτησε 1-0 της Αργεντινής στον τελικό, χάρις στο τέρμα του Μάριο Γκέτσε στο 23ο λεπτό της παράτασης.
Τα «πάντσερ» έφτασαν στην κορυφή του κόσμου για τέταρτη φορά στην ιστορία τους και πηγαίνουν στην Ρωσία με στόχο να κάνουν το back to back και να «πιάσουν» στην πρώτη θέση την Βραζιλία, η οποία μετρά πέντε κατακτήσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Οι ποδοσφαιρόφιλοι θα μπορούν να απολαύσουν τις αναμετρήσεις μέσα από τις συχνότητες της ΕΡΤ, που ξεκινά τις μεταδόσεις την Πέμπτη στις 18:00 με το ματς ανάμεσα στη διοργανώτρια Ρωσία και τη Σαουδική Αραβία και θα «κλείσει» με τη μετάδοση του μεγάλου τελικού, την Κυριακή 15 Ιουλίου στις 18:00.

Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
15/6 Αγία Πετρούπολη Μαρόκο – Ιράν
15/6 Σότσι Πορτογαλία – Ισπανία
20/6 Μόσχα Πορτογαλία – Μαρόκο
20/6 Καζάν Ιράν – Ισπανία
25/6 Σαράνσκ Ιράν – Πορτογαλία
25/6 Καλίνινγκραντ Ισπανία – Μαρόκο
Γ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
16/6 Καζάν Γαλλία – Αυστραλία
16/6 Σαράνσκ Περού – Δανία
21/6 Γεκατέρινμπουργκ Γαλλία – Περού
21/6 Σαμάρα Δανία – Αυστραλία
26/6 Μόσχα Δανία – Γαλλία
26/6 Σότσι Αυστραλία – Περού
Δ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
16/6 Μόσχα Αργεντινή – Ισλανδία
16/6 Καλίνινγκραντ Κροατία – Νιγηρία
21/6 Νίζνι Νόβγκοροντ Αργεντινή – Κροατία
22/6 Βόλγκογκραντ Νιγηρία – Ισλανδία
26/6 Αγία Πετρούπολη Νιγηρία – Αργεντινή
26/6 Ροστόφ ον Ντον Ισλανδία – Κροατία
Ε' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
17/6 Σαμάρα Κόστα Ρίκα – Σερβία
17/6 Ροστόφ ον Ντον Βραζιλία – Ελβετία
22/6 Αγία Πετρούπολη Βραζιλία – Κόστα Ρίκα
22/6 Καλίνινγκραντ Σερβία – Ελβετία
27/6 Μόσχα Σερβία – Βραζιλία
27/6 Νίζνι Ελβετία – Κόστα Ρίκα
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
17/6 Μόσχα Γερμανία – Μεξικό
18/6 Νίζνι Σουηδία – Νότια Κορέα
23/6 Σότσι Γερμανία – Σουηδία
23/6 Ροστόφ ον Ντον Νότια Κορέα – Μεξικό
27/6 Καζάν Νότια Κορέα – Γερμανία
27/6 Γεκατέρινμπουργκ Μεξικό – Σουηδία
Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
18/6 Σότσι Βέλγιο – Παναμάς
18/6 Βόλγκογκραντ Τυνησία – Αγγλία
23/6 Μόσχα Βέλγιο – Τυνησία
24/6 Νίζνι Αγγλία – Παναμάς
28/6 Καλίνινγκραντ Αγγλία – Βέλγιο
28/6 Σαράνσκ Παναμάς – Τυνησία
Η' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
19/6 Μόσχα Πολωνία – Σενεγάλη
19/6 Σαράνσκ Κολομβία – Ιαπωνία
24/6 Γεκατέρινμπουργκ Ιαπωνία – Σενεγάλη
24/6 Καζάν Πολωνία – Κολομβία
28/6 Βόλγκογκραντ Ιαπωνία – Πολωνία
28/6 Σαμάρα Σενεγάλη – Κολομβία
ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
30/6 Καζάν 1ος 3ου ομίλου – 2ος 4ου ομίλου (50)
30/6 Σότσι 1ος 1ου ομίλου – 2ος 2ου ομίλου (49)
01/7 Μόσχα 1ος 2ου ομίλου – 2ος 1ου ομίλου (51)
01/7 Νίζνι Νόβγκοροντ 1ος 4ου ομίλου – 2ος 3ου ομίλου (52)
02/7 Σαμάρα 1ος 5ου ομίλου – 2ος 6ου ομίλου (53)
02/7 Ροστόφ ον Ντον 1ος 7ου ομίλου – 2ος 8ου ομίλου (54)
03/7 Αγία Πετρούπολη 1ος 6ου ομίλου – 2ος 5ου ομίλου (55)
03/7 Μόσχα 1ος 8ου ομίλου – 2ος 7ου ομίλου (56)
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
06/07 Νίζνι Νικητής 49 – Νικητής 50 (57)
06/07 Καζάν Νικητής 53 – Νικητής 54 (58)
07/07 Σαμάρα Νικητής 55 – Νικητής 56 (60)
07/07 Σότσι Νικητής 51 – Νικητής 52 (59)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
10/07 Αγία Πετρούπολη

Νικητής 57 – Νικητής 58 (61)

11/07 Μόσχα Νικητής 59 – Νικητής 60 (62)
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
14/07 Αγία Πετρούπολη Ηττημένος 61 – Ηττημένος 62
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
15/07 Μόσχα

Νικητής 61 – Νικητής 62

Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
14/6 Μόσχα Ρωσία – Σαουδική Αραβία
15/6 Γεκατέρινμπουργκ Αίγυπτος – Ουρουγουάη
19/6 Αγία Πετρούπολη Ρωσία – Αίγυπτος
20/6 Ροστόφ ον Ντον Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία
25/6 Σαμάρα Ουρουγουάη – Ρωσία
25/6 Βόλγκογκραντ Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων του Μουντιάλ
Πέμπτη 14/6 18:00 Ρωσία – Σαουδική Αραβία ΕΡΤ1
Παρασκευή 15/6 15:00 Αίγυπτος – Ουρουγουάη ΕΡΤ1
Παρασκευή 15/6 18:00 Μαρόκο – Ιράν ΕΡΤ1
Παρασκευή 15/6 21:00 Πορτογαλία – Ισπανία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 13:00 Γαλλία – Αυστραλία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 16:00 Αργεντινή – Ισλανδία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 19:00 Περού – Δανία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 22:00 Κροατία – Νιγηρία ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 15:00 Κόστα Ρίκα – Σερβία ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 18:00 Γερμανία – Μεξικό ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 21:00 Βραζιλία – Ελβετία ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 15:00 Σουηδία – Νότια Κορέα ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 18:00 Βέλγιο – Παναμάς ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 21:00 Τυνησία – Αγγλία ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 15:00 Κολομβία – Ιαπωνία ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 18:00 Πολωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 21:00 Ρωσία – Αίγυπτος ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 15:00 Πορτογαλία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 18:00 Ουρουγουάη – Σ. Αραβία ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 21:00 Ιράν – Ισπανία ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 15:00 Δανία – Αυστραλία ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 18:00 Γαλλία – Περού ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 21:00 Αργεντινή – Κροατία ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 15:00 Βραζιλία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 18:00 Νιγηρία – Ισλανδία ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 21:00 Σερβία – Ελβετία ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 15:00 Βέλγιο – Τυνησία ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 18:00 Νότια Κορέα – Μεξικό ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 21:00 Γερμανία – Σουηδία ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 15:00 Αγγλία – Παναμάς ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 18:00 Ιαπωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 21:00 Πολωνία – Κολομβία ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 17:00 Ουρουγουάη – Ρωσία ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 17:00 Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος ΕΡΤ2
Δευτέρα 25/6 21:00 Ισπανία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 21:00 Ιράν – Πορτογαλία ΕΡΤ2
Τρίτη 26/6 17:00 Δανία – Γαλλία ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 17:00 Αυστραλία – Περού ΕΡΤ2
Τρίτη 26/6 21:00 Νιγηρία – Αργεντινή ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 21:00 Ισλανδία – Κροατία ΕΡΤ2
Τετάρτη 27/6 17:00 Νότια Κορέα – Γερμανία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 17:00 Μεξικό – Σουηδία ΕΡΤ2
Τετάρτη 27/6 21:00 Σερβία – Βραζιλία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 21:00 Ελβετία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ2
Πέμπτη 28/6 17:00 Σενεγάλη – Κολομβία ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 17:00 Ιαπωνία – Πολωνία ΕΡΤ2
Πέμπτη 28/6 21:00 Αγγλία – Βέλγιο ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 21:00 Παναμάς – Τυνησία ΕΡΤ2
Σάββατο 30/6 17:00 Φάση των «16»ΕΡΤ1
Σάββατο 30/6 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Κυριακή 1/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Κυριακή 1/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Δευτέρα 2/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Δευτέρα 2/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Τρίτη 3/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Τρίτη 3/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Παρασκευή 6/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Παρασκευή 6/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Σάββατο 7/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Σάββατο 7/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Τρίτη 10/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1
Τετάρτη 11/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1
Σάββατο 14/7 17:00 Μικρός τελικός ΕΡΤ1
Κυριακή 15/7 18:00 Τελικός ΕΡΤ1

Οι ομίλοι:

1ος Όμιλος
Ρωσία
Σαουδική Αραβία
Αίγυπτος
Ουρουγουάη

2ος Όμιλος
Πορτογαλία
Ισπανία
Μαρόκο
Ιράν

3ος Όμιλος
Γαλλία
Αυστραλία
Περού
Δανία

4ος Όμιλος
Αργεντινή
Ισλανδία
Κροατία
Νιγηρία

5ος Όμιλος
Βραζιλία
Ελβετία
Κόστα Ρίκα
Σερβία

6ος Όμιλος
Γερμανία
Μεξικό
Σουηδία
Νότια Κορέα

7ος Όμιλος
Βέλγιο
Παναμάς
Τυνησία
Αγγλία

8ος Όμιλος
Πολωνία
Σενεγάλη
Κολομβία
Ιαπωνία

Αναλυτικά αποτελέσματα (1η – 4η θέση)

Έτος Διοργανώτρια Τελικός Αγώνας για την 3η θέση Αριθμός των Ομάδων
Πρωταθλήτρια Αποτέλεσμα Φιναλίστ Τρίτη θέση Αποτέλεσμα Τέταρτη θέση
1930 Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
4–2 Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
Flag of the United States.svg
Ηνωμένες Πολιτείες
(δ.δ.)1 Flag of Yugoslavia (1918–1943).svg
Γιουγκοσλαβία
13
1934 Flag of Italy (1861–1946).svg
Ιταλία
Flag of Italy (1861–1946).svg
Ιταλία
2–1
(παρ)
Flag of the Czech Republic.svg
Τσεχοσλοβακία
Flag of the German Empire.svg
Γερμανία
3–2 Flag of Austria.svg
Αυστρία
16
1938 Flag of France.svg
Γαλλία
Flag of Italy (1861–1946).svg
Ιταλία
4–2 Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg
Ουγγαρία
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
4–2 Flag of Sweden.svg
Σουηδία
16/15
1950 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
(2-1)2 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
Flag of Sweden.svg
Σουηδία
(3-1)2 Flag of Spain (1945–1977).svg
Ισπανία
16/13
1954 Flag of Switzerland.svg
Ελβετία
Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
3–2 Flag of Hungary (1949-1956).svg
Ουγγαρία
Flag of Austria.svg
Αυστρία
3–1 Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
16
1958 Flag of Sweden.svg
Σουηδία
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
5–2 Flag of Sweden.svg
Σουηδία
Flag of France.svg
Γαλλία
6–3 Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
16
1962 Flag of Chile.svg
Χιλή
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
3–1 Flag of the Czech Republic.svg
Τσεχοσλοβακία
Flag of Chile.svg
Χιλή
1–0 Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg
Γιουγκοσλαβία
16
1966 Flag of England.svg
Αγγλία
Flag of England.svg
Αγγλία
4–2
(παρ)
Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
Flag of Portugal.svg
Πορτογαλία
2–1 Flag of the Soviet Union.svg
Σοβιετική Ένωση
16
1970 Flag of Mexico.svg
Μεξικό
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
4–1 Flag of Italy.svg
Ιταλία
Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
1–0 Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
16
1974 Flag of Germany.svg
Δ. Γερμανία
Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
2–1 Flag of the Netherlands.svg
Ολλανδία
Flag of Poland.svg
Πολωνία
1–0 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
16
1978 Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
3–1
(παρ)
Flag of the Netherlands.svg
Ολλανδία
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
2–1 Flag of Italy.svg
Ιταλία
16
1982 Flag of Spain.svg
Ισπανία
Flag of Italy.svg
Ιταλία
3–1 Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
Flag of Poland.svg
Πολωνία
3–2 Flag of France.svg
Γαλλία
24
1986 Flag of Mexico.svg
Μεξικό
Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
3–2 Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
Flag of France.svg
Γαλλία
4–2
(παρ)
Flag of Belgium (civil).svg
Βέλγιο
24
1990 Flag of Italy.svg
Ιταλία
Flag of Germany.svg
Δυτική Γερμανία
1–0 Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
Flag of Italy.svg
Ιταλία
2–1 Flag of England.svg
Αγγλία
24
1994 Flag of the United States (Pantone).svg
ΗΠΑ
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
0–0
(3–2 π)
Flag of Italy.svg
Ιταλία
Flag of Sweden.svg
Σουηδία
4–0 Flag of Bulgaria.svg
Βουλγαρία
24
1998 Flag of France.svg
Γαλλία
Flag of France.svg
Γαλλία
3–0 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
Flag of Croatia.svg
Κροατία
2–1 Flag of the Netherlands.svg
Ολλανδία
32
2002 Flag of South Korea.svg Flag of Japan.svg
Ν. Κορ. / Ιαπ.
Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
2–0 Flag of Germany.svg
Γερμανία
Flag of Turkey.svg
Τουρκία
3–2 Flag of South Korea.svg
Νότια Κορέα
32
2006 Flag of Germany.svg
Γερμανία
Flag of Italy.svg
Ιταλία
1–1
(5–3 π)
Flag of France.svg
Γαλλία
Flag of Germany.svg
Γερμανία
3–1 Flag of Portugal.svg
Πορτογαλία
32
2010 Flag of South Africa.svg
Νότια Αφρική
Flag of Spain.svg
Ισπανία
1–0
(παρ)
Flag of the Netherlands.svg
Ολλανδία
Flag of Germany.svg
Γερμανία
3–2 Flag of Uruguay.svg
Ουρουγουάη
32
2014 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
Flag of Germany.svg
Γερμανία
1–0
(παρ)
Flag of Argentina.svg
Αργεντινή
Flag of the Netherlands.svg
Ολλανδία
3–0 Flag of Brazil.svg
Βραζιλία
32
2018 Flag of Russia.svg
Ρωσία
32
2022 Flag of Qatar.svg
Κατάρ

Πηγή άρθρου – madata.gr

Loading...

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here